Omladenie v estetickej medicíne: porovnanie metód

estetické omladenie pleti

V estetickej medicíne existuje niekoľko rôznych metód omladenia tváre: ablačný frakčný laser, frakčná rádiofrekvencia s mikroihličkami, smart lifting, kyselina L-polymliečna, kyselina hyalurónová. Čo si vybrať? Ktorá možnosť omladenia je skutočne lepšia?

Ktorá metóda je najlepšia?

Žiadnu z týchto metód nemožno označiť za najlepšiu. Každý z nich využíva iné mechanizmy, vhodné pre rôzne typy pleti a kožné problémy, tvar tváre, vek, stupeň poškodenia kože a atrofiu tvárového tkaniva a zahŕňa aj rôzne doby zotavenia po ošetrení. Každý z nich má svoje pre a proti.

Porovnaním omladzovacích procedúr pacient pochopí, čo obnáša individuálny prístup. Univerzálna metóda neexistuje. Ideálnym riešením pre ľudí hľadajúcich pomoc na estetickej klinike je preto ísť niekam, kde je veľa terapeutických možností. Čím širšia je paleta možností, tým lepšie je individualizovať ponuku.

Frakčný laser

Začnime s frakčným ablačným laserom, pretože je to najbežnejšia metóda. A z hľadiska účinnosti je ablačný laser jedinou správnou voľbou.

Frakčný laser pred a po

Ablačný frakčný laser komplexne napína a omladzuje pokožku. Pôsobí v dvoch smeroch:

  • Na povrchu pokožky podporuje jej aktívne osvieženie - pokožka sa stáva hladká, krásna, príjemná na dotyk, má rovnomernú farbu;
  • Stimuluje produkciu kolagénu, čo vedie k liftingovému a zahusťovaciemu efektu.

Ablačný frakčný laser je vhodný na omladenie starnúcej pleti: sivej, ochabnutej, so známkami fotostarnutia a vráskami. Túto metódu sa oplatí využívať ako na preventívne účely (30+), tak aj vo vyššom veku, kedy sú problémy starnúcej pleti už zreteľne viditeľné.

Ani takéto dokonalé zariadenie však nie je riešením pre každého.

  • V prvom rade si pokožka po zákroku vyžaduje niekoľkodňový pobyt doma a nie všetci pacienti si môžu dovoliť dlhé obdobie rekonvalescencie.
  • Po druhé, ak je koža ochabnutá a tenká, laser neprinesie požadovaný účinok. S jeho pomocou nebude možné dostatočne obnoviť objem tkaniva a nebudeme mať taký hlboký liftingový efekt ako pri použití iných metód, napríklad RF mikroihličkové ošetrenie.

Frakčná rádioterapia s RF mikroihlami

Frakčná rádiofrekvencia s mikroihlami môže byť alternatívou alebo doplnkom k frakčnej laserovej ablácii. Tento postup zahŕňa súčasnú punkciu (ihlami) a zahrievanie kože (rádiofrekvencia). Keďže ihly fungujú hlbšie ako laser (ihly do 3, 5 mm, laser do 1, 5 mm), dosiahneme silnejší liftingový efekt, ktorý často predstavuje alternatívu k chirurgickému faceliftingu, pretože dochádza k stimulácii hlbších vrstiev tkaniva.

Frakčná rádioterapia s RF mikroihlami pred a po

Kratšia je aj doba rekonvalescencie po rádiofrekvenčnom ošetrení – stačí jeden deň na to, aby začervenanie pokožky prešlo.

Ale nevýhodou tejto metódy je, že RF mikroihly nemajú taký osviežujúci účinok ako ablačný laser.

Spoločným znakom týchto metód je, že obe fungujú prostredníctvom stimulácie. Zaoberáme sa deštrukciou, aby sme obnovili normálne mladé tkanivo. Frakčný laser má dodatočný peelingový efekt, ktorý osviežuje pokožku. Na druhej strane RF mikroihly pracujú hlbšie a majú kratšiu dobu zotavenia.

Ako tieto poznatky aplikovať v praxi? Obe metódy sú rovnako účinné proti vráskam a jazvám po akné.

Inteligentný lifting tváre pomocou nití

S vekom sa pokožka tváre stáva tenšou a ochabnutou a strácajú sa hlbšie tkanivá. Preto potrebujeme kožu spevniť. V tomto prípade pomôže inteligentné zdvíhanie.

Facelift s niťami pred a po

Liečba spočíva v lokálnej injekcii chirurgických mikroihiel s niťami, ktoré poskytujú stimulačný účinok. Zavedené nite spôsobujú zhrubnutie a zväčšujú hustotu kože, dráždia tkanivo. Rozdiel oproti frakčnému laseru alebo RF s mikroihlami je v tom, že nite vytvárajú v plánovaných oblastiach kolagénové lešenie. Podráždenie pokožky navyše trvá dlhšie ako v prípade frakčného lasera, asi 6-9 mesiacov – toľkokrát zostávajú nite v koži, kým sa rozpustia. A samotný postup nevyžaduje zotavenie - maximálne niekoľko hodín.

Kyselina L-polymliečna

Aj tu vnášame do pokožky látku, ktorej úlohou je stimulovať bunky k regenerácii. Tento proces trvá dlho – podráždenie buniek kyselinou l-polymliečnou, kým sa úplne vstrebe, trvá niekoľko mesiacov, výsledkom čoho je postupné, zreteľné zväčšovanie objemu tkaniva.

Kyselina L-polymliečna pred a po

Táto metóda je ideálna na vyhladenie slzných žľabov, nasolabiálnych ryh, vpadnutých spánkov alebo líc. Nevýhodou metódy je, že sa nedá použiť na čelo, viečka a krk. Práve tu je ideálny smart facelift.

Aby sme zhrnuli štyri metódy:

  • Ablačný frakčný laser a RF mikroihly sú lepšie na napnutie, obnovu pokožky, zbavenie sa jaziev a vrások;
  • Kyselina L-polymliečna a smart lifting sú vhodnejšie na zväčšenie objemu, rekonštrukciu dutín, t. j. na volumetrickú úpravu.

Kyselina hyalurónová

Táto metóda je vhodná, keď pacienti chcú rýchlo niečo opraviť, napríklad nasolabiálne ryhy. Mali by ste však vedieť, že kyselina hyalurónová je len kamufláž maskujúca problém. Hlboké ryhy sú výsledkom ochabnutej kože na lícach a najlepšie je začať spevnením tkaniva pomocou lasera alebo rádiofrekvenčného mikrovpichovania.

Kyselina hyalurónová pred a po

Pri výbere metódy je potrebné počítať aj s tým, že nie je vhodná pre ľudí trpiacich autoimunitnými ochoreniami. Kozmetické kyseliny sú síce biokompatibilné materiály, ale získavajú sa biotechnologickými procesmi a nie sú telu vlastným tkanivom, takže spôsobujú podráždenie okolitých tkanív. U ľudí s autoimunitnými ochoreniami je imunitný systém nepredvídateľný a prehnane reaguje na akékoľvek cudzie teleso.

Porovnanie metód omladenia tváre

Metóda Ako to funguje Effect klady Mínusy
Ablačný frakčný laser Stimuluje tvorbu kolagénu a osviežuje pokožku pomocou peelingu.

Doba „podráždenia" pokožky je tisícina sekundy a doba zotavenia pokožky je 1-4 mesiace.

Osvieženie a rozjasnenie pleti, vyhladenie nerovností (jazvy, póry), zlepšenie farby, napätia, zvýšenie elasticity, zvýšenie hrúbky, vyhladenie vrások. Ovplyvňuje povrch pokožky aj jej vnútorné vrstvy.

Poskytuje silné účinky.

Doba zotavenia je až 7 dní.

Jemné objemové výsledky.

Zlomkové RF mikroihly Stimulácia mechanickými a tepelnými účinkami.

Doba „podráždenia" pokožky je desatina sekundy a doba zotavenia pokožky je 1-4 mesiace.

Silný liftingový efekt, vyhladenie nerovností (jazvy, póry), napnutie, zvýšenie elasticity, zvýšenie hrúbky, vyhladenie vrások. Doba zotavenia: 1 deň. Silné účinky Neosvieži povrch pokožky - nedochádza k olupovaniu pokožky.
Obnova objemu Stimulácia prostredníctvom podráždenia (chirurgické mikrorezy).

Doba „podráždenia" pokožky: 6-9 mesiacov.

Obnovenie objemu pokožky, zvýšenie jej hrúbky a elasticity, obnova dutín tam, kde je to potrebné, liftingový efekt. Doba zotavenia: niekoľko hodín. Neosvieži povrch pokožky (neolupuje sa pokožka)

Riziko nadmernej reakcie tela.

Kyselina L-polymliečna Stimulácia prostredníctvom podráždenia (kyselina l-polymliečna).

Doba „podráždenia" pokožky: 9-12 mesiacov.

Obnovenie objemu pokožky, zväčšenie jej hrúbky a v prípade potreby obnova dutín, liftingový efekt. Doba zotavenia: 1 deň (hrozí však riziko vzniku modrín). Riziko nadmernej reakcie tela.

Nemožno použiť na všetky oblasti (napr. krk, čelo).

Kyselina hyalurónová Eliminuje vrásky, brázdy a dutiny ich vyplnením. Doba podráždenia pokožky: nie. Eliminácia vrások a brázd ich vyplnením. Zmena tvaru tváre zväčšením objemu zvýraznených partií alebo vyplnením medzier. Rýchly efekt. Doba zotavenia: 1 deň (riziko modrín).

Schopnosť rozpustiť kyselinu v prípade nesprávneho (škaredého) ošetrenia.

Účinok je spôsobený podávaním lieku a nie regeneráciou tkaniva.

Relatívne krátka doba pôsobenia.

Možnosť presunu lieku.